ODDECH / Crystalline Stricture: Syndrome

Crystalline Stricture: Syndrome (digital; Tonn Recordings; Irlandia; 3 listopada 2018)

Wyobraź sobie najgorsze. Teraz najlepsze. Czy można odnaleźć muzykę mogącą współbrzmieć z tymi biegunami? Muzykę, która jest z tobą w najważniejszych momentach życia? Takie właśnie miejsce może przypadać płycie Syndrome, długogrającemu debiutowi Crystalline Stricture.

Cudem nowoczesnej sceny „muzyki chłodu” jest przekraczająca granice wyobraźnia, wcielenie niemal pierwotnej mocy sztuki – kiedy staje się ona bezsłownym porozumieniem, siłą łączącą ludzi. To fenomen, który nie istnieje z podobną jakością nigdzie indziej. Kto zaprzecza mu, bezmyślnie stosuje zasady konkurencji (albo ignorancji) – przestaje się liczyć, spada z tej sceny. Album Syndrome powstawał rok i uczestniczyłem – dzięki Mary McIntyre z Tonn Recordings, wydawcy płyty – w precyzyjnych operacjach przygotowania jego finalnej formy, dzieląc się chociażby wrażeniami po wielokrotnych przesłuchaniach utworu „Gender”, jednej z najpiękniejszych kompozycji we wnętrzu Syndrome.

Korespondencja z nastrojami najważniejszych i przeciwległych biegunów życia (jak śmierć i miłość), oraz wspomniana siła międzyludzkiej łączności to niewidzialne wartości tej płyty – co zaś z jej wartościami słyszalnymi?

Crystalline Stricture
„Collaboration at time with others” (fot. z oficjalnej strony Crystalline Stricture)

To, co słychać odpowiada tu temu, czego nie widać. Zarówno w warstwie instrumentalnej (zbudowanej wyłącznie z brzmienia analogowych syntezatorów) jak i wokalnej (gdzie, obok głosu męskiego, sekundują sobie dwa eteryczne głosy żeńskie – Mary McIntyre i wokalistki Me and a Box) płyta Syndrome wypełniona jest różnorodnymi odcieniami surowej w wyrazie melodyjności o rejestrach od wzniosłego, przez liryczny, aż do tanecznego. Dziewięć utworów albumu to także perfekcyjnie zrealizowane zasady gatunkowe minimal wave – repetytywizmu (organizacja formy albumu) oraz pulsacji (wyznacznik brzmieniowy poszczególnych utworów). Pulsacja? Repetytywizm? Nie bójcie się trudu słuchania, nie znajdziecie go tutaj – muzyka Crystalline Stricture jest prosta (i przejmująca) niczym oddech.

Walorami płyty są też teksty utworów oraz, jak zawsze w przypadku wydawnictw Tonn Recordings, minimalistyczna oprawa graficzna o korespondującym z muzyką artystycznym wyrazie.

Crystalline Stricture – oficjalna strona / Facebook / Instagram / SoundCloud

Album do nabycia w wersji cyfrowej na stronie Tonn Recordings w serwisie Bandcamp.

Autor składa serdeczne podziękowania Mary McIntyre za dedykowanie mu tej pięknej płyty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: