PO KONCERCIE / Actors i Deadly Firend w Chmurach

Actors i Deadly Firend (Chmury, Warszawa; 6 września 2019)

Tegoroczne lato było nad wyraz ubogie pod względem ilości koncertów z muzyką cold wave i post punk. Z tym większą radością zjawiłem się na występie kandyjskiej grupy Actors w warszawskich Chmurach. Wieczór ten można można określić otwarciem nowego sezonu, który – niejako kontrapunktując letnią posuchę – zapowiada się dobrze.

Deadly Firend otworzyła wieczór prezentując utwory ze swojej debiutanckiej płyty Safeword, albumu wydanego wiosną tego roku przez oficynę Jasień. Dla tego rodzaju koncertów warto bywać na zimnofalowych wydarzeniach w Chmurach – są bowiem swego rodzaju zaskoczeniem, a nawet objawieniem.

Deadly Firend (fot. Szymon Gołąb)
Deadly Firend (fot. Szymon Gołąb)

Niełatwą tematykę swoich kinematycznych wizji warszawska artystka przedstawiła w sposób subtelny i dosadny zarazem oraz pozbawiony patosu, ale nie – związanej z nastrojem utworów – wzniosłości. Szept łączy się w jej kompozycjach z ekspresyjnym natężeniem głosu, a elektroniczne zrytmizowane pasaże to wywoływacz dla pasaży innych, których Deadly Firend jest mistrzynią, wywiedzionych z nieco przesterowanej gitary elektrycznej. Swoiste „seanse muzyczne”, w które przekształca artystka swoje utwory, potrafią urzec i spodobają się zwolennikom muzyki wykonywanej przez SKY.

Actors zabrzmieli z warszawskiej sceny o wiele bardziej energetycznie niż z płyt. Tu zdania publiczności były nieco podzielone, mi natomiast ta interpretacja wykonawcza – podkreślająca rockową nutę w muzyce Kanadyjczyków – w pełni odpowiadała. Obdarzony doskonale romantycznym głosem wokalista, uzupełniające się brzmienie dwóch gitar, notoryczny rytm „żywej” perkusji oraz delikatne podbarwienie tej muzyki przez prowadzony kobiecą ręką synth zrobiły „dobrą robotę”, pokazując jak wielowymiarowym gatunkiem jest post-punk (bo utwory Actors zabrzmiały w Chmurach właśnie post-punkowo).

Actors (fot. Szymon Gołąb)
Actors (fot. Szymon Gołąb)

Nieodłączna zaś dla stylu grupy z Vancouver pozostała przebojowość – oczywiście w pozytywnym rozumieniu tego słowa.

Zwracał także uwagę świetny kontakt kanadyjskich muzyków z publicznością – ten koncert miał potencjał, aby po prostu na długo wprawić w dobry nastrój.

Wydarzenie zorganizowane przez KATZ.

Actors, Deadly Firend – wydarzenie / Facebook

Chmury – Facebook

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: