PRZECIWIEŃSTWA / Rue Oberkampf: Christophe-Philippe

Rue Oberkampf: Christophe-Philippe (LP / CD / Digital; Young & Cold Records; Niemcy; 4 października 2019)

Już jest – pierwszy longplay Rue Oberkampf. Płyta wciągająca słuchacza różnorodnością brzmienia, którą niemieckim muzykom udało się wywieść praktycznie z jednego stylu: EBM – i to jak najbardziej w ujęciu „old school”.

Rue Oberkampf to pochodzące z Monachium trio; powstało w 2016 roku i od tego czasu (siedem wydawnictw formatu singlowego i EP na koncie) proponuje taneczną muzykę spod znaku chłodnej elektroniki stylizowaną na syntezatorową surowość nagrań nurtu EBM sprzed lat. Jest to na tyle sugestywna wizja, że współczesną twórczość Rue Oberkampf można w jednym rzędzie postawić obok perełek gatunku prezentowanych chociażby w popularnym serwisie Electronick Tapes. Muzyczny wintaż?

Rue Oberkampf (źródło - Bandcamp)
Rue Oberkampf (źródło: Bandcamp)

Nie tylko. Nagrania Niemców to także sedno nowoczesności z jej upodobaniem do minimalizmu odrzucającego zbędne aberracje stylu techno popularnego jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Co Rue Oberkampf oferują w zamian?

Dziewięć utworów znajdujących się we wnętrzu debiutanckiego longplay’a grupy to chłodny brutalistyczny rytm nie pozbawiony wszak subtelności, a nawet obficie nimi nasycony. Znakiem rozpoznawczym Rue Oberkampf, od początku istnienia tria, jest eteryczny wokal Julii, co w połączeniu z jej upodobaniem do śpiewania po francusku sprawdza się na najnowszej płycie doskonale. Oto dwa przeciwstawne bieguny albumu Christophe-Philippe – utwory „Tokyo” oraz „Kalt”:

Słychać wyraźnie, że na tej płycie „przeciwieństwa się przyciągają”, a organizująca jej nastrój warstwa wokalna znajduje odpowiednie (i różnorodne) uzasadnienie w dźwiękach instrumentów. Majstersztyk! Nadto nieporównywalnie zachęcający do tańca.

Album w wersji fizycznej (CD) oraz cyfrowej dostępny jest na stronie zespołu w serwisie Bandcamp. Płytę CD można zakupić także w sklepie internetowym wytwórni Young & Cold Records. Premiera płyty winylowej zapowiadana jest na grudzień.

Rue Oberkampf – Facebook / Bandcamp / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: