Black Egg + Beta Evers: Secrets in Bloom (Peripheral Minimal; Francja / Niemcy; 5 grudnia 2019)
Peripheral Minimal to wytwórnia słynąca z wyczucia. Od czasu do czasu wydaje płyty, do których powraca się jako do wydawnictw kanonicznych dla gatunku – przede wszystkim – minimal wave. Podobnie być może także w przypadku najnowszej zapowiedzi Peripheral Minimal – splitu Black Egg i Beta Evers. Album zatytułowany będzie Secrets in Bloom i ukaże się 5 grudnia, a zapowiada go kompozycja „Lost in Desperation”.
We wnętrzu płyty znajdą się tylko cztery utwory (siedemnaście minut muzyki), jednak ich wysłuchanie w pełni zaspokaja. Secrets in Bloom to małe arcydzieło nastrojów rozpisanych na wiele odcieni syntezatorowego minimalistycznego chłodu. Naprawdę – wiele odcieni.
Misterną konstrukcję płyty podkreśla obecność tu kunsztownej poezji – nastrojową osią albumu jest poemat „Sestina” Dantego, tajemniczo zaaranżowany muzycznie przez Corinę Nenuphar i Ushera (Black Egg); z właściwym sobie mistycyzmem tekst „Sestiny” wyśpiewała zaś Brigitte Enzler (Beta Evers). Taki właśnie, swoiście „mistyczny” i wzniosły w wyrazie, jest cały ten krążek.
Album Secrets in Bloom podkreśla konsekwencję nowej muzyki z kręgu „chłodnej elektroniki” w tworzeniu wydawnictw pozbawionych banału, niełatwych, a jednak zyskujących popularność. Podobny też los wróżę i tej płycie – będzie to krążek znany, nawet „kultowy”. Minimalistyczny konkret muzycznego wyrazu jest znakiem czasów i zdobywa popularność w opozycji do trywiału „złotych przebojów” i uporczywego medialnego lansowania rapowanej wulgarności.
Choć to wystarczy jako zapowiedź, to jeszce chwilę o formie. Secrets in Bloom znakomicie realizuje formułę splitu, w której muzycy nie tyle stają obok siebie z instrumentami, ale wzajemnie – w niemal intymnej relacji – twórczo się przenikają: charakterem śpiewu, odczuwaniem rytmu, wiedzą o brzmieniach syntezatorów. Na Secrets in Bloom nie ma granicy pomiędzy talentami muzyków tworzących ten split. To podwójnie zasługuje na uwagę i urzeka słuchacza.
Na płycie faworyzuję „Untold” oraz wspomnianą wyżej „Sestinę”.
Album dostępny będzie w wersji fizycznej (transparentna płyta winylowa 12″) oraz cyfrowej. Pre-order w sklepie internetowym Peripheral Minimal oraz na stronie tej wytwórni w serwisie Bandcamp.
Skomentuj