PRZED PREMIERĄ / Black Egg + Beta Evers: Secrets in Bloom

Black Egg + Beta Evers: Secrets in Bloom (Peripheral Minimal; Francja / Niemcy; 5 grudnia 2019)

Peripheral Minimal to wytwórnia słynąca z wyczucia. Od czasu do czasu wydaje płyty, do których powraca się jako do wydawnictw kanonicznych dla gatunku – przede wszystkim – minimal wave. Podobnie być może także w przypadku najnowszej zapowiedzi Peripheral Minimal – splitu Black Egg i Beta Evers. Album zatytułowany będzie Secrets in Bloom i ukaże się 5 grudnia, a zapowiada go kompozycja „Lost in Desperation”.

We wnętrzu płyty znajdą się tylko cztery utwory (siedemnaście minut muzyki), jednak ich wysłuchanie w pełni zaspokaja. Secrets in Bloom to małe arcydzieło nastrojów rozpisanych na wiele odcieni syntezatorowego minimalistycznego chłodu. Naprawdę – wiele odcieni.

Misterną konstrukcję płyty podkreśla obecność tu kunsztownej poezji – nastrojową osią albumu jest poemat „Sestina” Dantego, tajemniczo zaaranżowany muzycznie przez Corinę Nenuphar i Ushera (Black Egg); z właściwym sobie mistycyzmem tekst „Sestiny” wyśpiewała zaś Brigitte Enzler (Beta Evers). Taki właśnie, swoiście „mistyczny” i wzniosły w wyrazie, jest cały ten krążek.

Album Secrets in Bloom podkreśla konsekwencję nowej muzyki z kręgu „chłodnej elektroniki” w tworzeniu wydawnictw pozbawionych banału, niełatwych, a jednak zyskujących popularność. Podobny też los wróżę i tej płycie – będzie to krążek znany, nawet „kultowy”. Minimalistyczny konkret muzycznego wyrazu jest znakiem czasów i zdobywa popularność w opozycji do trywiału „złotych przebojów” i uporczywego medialnego lansowania rapowanej wulgarności.

Choć to wystarczy jako zapowiedź, to jeszce chwilę o formie. Secrets in Bloom znakomicie realizuje formułę splitu, w której muzycy nie tyle stają obok siebie z instrumentami, ale wzajemnie – w niemal intymnej relacji – twórczo się przenikają: charakterem śpiewu, odczuwaniem rytmu, wiedzą o brzmieniach syntezatorów. Na Secrets in Bloom nie ma granicy pomiędzy talentami muzyków tworzących ten split. To podwójnie zasługuje na uwagę i urzeka słuchacza.

Na płycie faworyzuję „Untold” oraz wspomnianą wyżej „Sestinę”.

Album dostępny będzie w wersji fizycznej (transparentna płyta winylowa 12″) oraz cyfrowej. Pre-order w sklepie internetowym Peripheral Minimal oraz na stronie tej wytwórni w serwisie Bandcamp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: