Dziś premierowo wysłuchamy „Jaskólinki” – tradycyjnej pieśni z Górnego Śląska (dokładnie z okolic Pszczyny) w minimalistycznej interpretacji syntezatorowego projektu Katarzyny Dudziak, Karaboshka.
Tradycyjna „Jaskólinka” dobrze wpisuje się w stylistykę minimal synth, to krótka – trwająca niecałą minutę – kompozycja, stosunkowo również prosta do wykonania. Połączenie śląskiego tekstu z syntezatorową surowością aranżacji – w ten sposób debiutuje Karaboshka, nowy projekt muzyczny Katarzyny Dudziak.
Katarzyna Dudziak to artystka znana chociażby z grupy Krzikopa, zespołu łączącego muzyczny folklor Górnego Śląska z nowoczesnym brzmieniem – nie stroniącym od estetyki dark folk oraz chłodnej w wyrazie elektroniki. „Tam pod lasem”, utwór pochodzący z najnowszego (wydanego w 2020 roku) longplay’a Krzikopy – płyty Śląskie powstaje – znalazł się w zestawieniu Cold 20 Wave Press, jako jedno z najlepszych nagrań minionego roku. Zespół Krzikopa jest laureatem festiwalu Nowa Tradycja (2019); latem ubiegłego roku utwory z płyty Śląskie powstaje zabrzmiały na żywo ze studia koncertowego S3 Polskiego Radia podczas specjalnego koncertu zorganizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Debiutująca w nurcie minimal synth Katarzyna Dudziak to także aktywna propagatorka folkloru Gónego Śląska, chociażby przez prowadzenie w serwisie YouTube nauki śląskiej muzyki w cyklu „Pieśni Cieśli”.
Nazwa Karaboshka nawiązuje do karaboszki – maski pojawiającej się w słowiańskich rytuałach związanych z obchodami Dziadów. Wykonywane z gliny bądź drewna karaboszki symbolizowały dusze zmarłych.
Skomentuj