PO KONCERCIE / Polonia Disco w Chmurach

Polonia Disco; Chmury, Warszawa, 19 listopada 2021, organizacja: Unicorn 

Muzyka, zarówno jej odbiór jak i tworzenie, może sprawiać radość. Dowiódł tego koncert Polonii Disco, który odbył się w miniony wtorek, 19 listopada w warszawskim klubie Chmury. Intrygujący styl i repertuar spod znaku Polonii Disco na scenie wypadł po prostu znakomicie!

Polonia Disco, Chmury, 19.10.2021
Polonia Disco, Chmury, 19.10.2021 (fot. Szymon Gołąb)

Polonia Disco to grupa młodych muzyków tworzących w Warszawie od 2017 roku. Organizują okazjonalne warsztaty muzyczne, tworzą mniej lub bardziej efemeryczne zespoły, efekty swojej pracy publikując w sieci – głównie w serwisie SoundCloud. Latem tego roku ukazała się pierwsza kompilacja dająca wgląd w dorobek Polonii Disco, album Greatest Hits vol. 1 dostępny jest w cyfrowej wersji na Bandcampie. Podstawowym jednak żywiołem tej muzyki jest jej prezentacja na scenie, w bezpośredniej interakcji z roztańczoną publicznością. Idealną do tego przestrzeń zapewnił klub Chmury.

Polonia Disco, Chmury, 19.10.2021
Polonia Disco, Chmury, 19.10.2021 (fot. Szymon Gołąb)

Styl Polonia Disco? Jest nieporównywalny (mimo, iż muzycy powołują się w swoich wypowiedziach na estetykę disco polo). Co go wyróżnia? Twórcza swoboda w tworzeniu muzyki syntezatorowej i pisaniu świetnych tekstów po polsku. A pod względem nastroju? Doskonale wprost opracowane rozwinięcie brzmień w nurcie 80’s – od synth popu, przez italo disco, po new (a nawet cold) wave. To jednak uproszczenia i szufladkowania. Warszawscy muzycy powołali swój własny styl – estetykę polonia disco właśnie. Posłuchajcie chociażby utworu „Witraże” w wykonaniu zespołu Pryzmat oraz przeboju „Anekumena” grupy Promis. Oba te utwory znalazły się w programie koncertu w Chmurach.

Właśnie – przebojowość! Muzycy Polonii Disco potrafią nagrywać przeboje. To trudna sztuka, jednak im przychodzi z łatwością. Takim przebojem (letnim, wakacyjnym) jest „Pinacolada” w wykonaniu Orbisu, która obowiązkowo zabrzmiała na koncercie.

Wieczór i noc z Polonia Disco podzielony był na dwie części wykonawcze z antraktem didżejskim (równie dobrym jak same występy muzyków). Całości towarzyszyła minimalistyczna oprawa wizualna ograniczona do barwnych świateł, animowanego na ścianie logotypu Polonii Disco oraz neonu dekorującego scenę. Była jeszcze dymiarka uruchamiana co jakiś czas przez organizatorkę wydarzenia – znaną między innymi z mrocznych płyt i audycji radiowej SKY, twórczynię bookingu Unicorn

Nie potrzebowałem nic więcej. Wystarczyły muzyka i taniec.

Polonia Disco – koncert w Chmurach, 19.10.2021 – wydarzenie / Facebook

Polonia Disco – Facebook / SoundCloud / Instagram / Bandcamp / YouTube

Wkrótce w serii podcastów Wave Press ukaże się rozmowa z muzykami Polonii Disco. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: