COMPARAISON / Monsieur Crane: Apocalypso

Monsieur Crane: Apocalypso (LP / digital; Tonn Recordings; Francja; 10 marca 2022)

Rating: 4.5 out of 5.

Skoro istnieje sformułowane „prog rock”, to dlaczego ma nie istnieć „frog wave”? Wykorzystajmy więc potencjał groteski zawarty w tym drugim terminie dla określenia specyficznie francuskiej odmiany muzyki syntezatorowej, sięgającej po zabarwiony groteskowością właśnie dystans do konwencji, ale też wyróżniający się swoistą wzniosłością. W niemal modelowy sposób walory te przedstawia muzyka Monsieur Crane – projektu minimal synth / frog wave z francuskiego Bordeaux.

Monsieur Crane (źródło: Facebook)

„Déjà vu” na początek w dwóch odsłonach: z płyty Goth Love (2012) oraz z najnowszego albumu Apocalypso, wydanego przez Tonn Recordings na początku marca 2021 roku.

Różnica w stylistyce tego samego utworu nagranego lata temu i obecnie ilustruje zarazem przemianę jaka zaszła w swoim czasie w muzyce Monsieur Crane’a, sprawiając że artysta ten porzucił całkowicie gitarowe eksperymenty na rzecz klarownego brzmienia analogowych syntezatorów. W swoim czasie? Płyty z lat 2016 – 2018 to już minimalizm w czystej postaci, aczkolwiek wciąż – i tak aż po najnowszy album – nie stroniący od eksperymentatorstwa. Dodajmy: Monsieur Crane to artysta tyleż zasłużony dla awangardy frog wave, co płodny i długo obecny na scenie: jego pierwsze nagrania, dostępne w serwisie Bandcamp, pochodzą z roku 2000. Sięgnijmy teraz po eksperyment w odważnej postaci, której nieco mi brak we wnętrzu nowej płyty. Oto piękna „ballada” „Carnassier” z albumu zatytułowanego po prostu Monsieur Crane (Le Turc Mecanique, 2016):

Chyba już (mniej więcej) wiecie czego można się spodziewać po nowej płycie Monsieur Crane’a – albo wręcz przeciwnie. Dajcie się więc zaskoczyć muzyce, której przez lata jedyną cechą wspólną jest urzekająca wprost jakość brzmienia, dbałość o wyrazistość szczegółów. W finale posłuchajmy „Au Téléphone”, siódmej kompozycji z dziewięciu pomieszczonych na krążku Apocalypso:

Album dostępny w wersji fizycznej (płyta winylowa) oraz cyfrowej na stronie wytwórni Tonn Recordings w serwisie Bandcamp.

Monsieur Crane – Facebook / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: