SZCZĘŚLIWE MIEJSCA / Zanias: Metrics

Zanias: Metrics (singiel / teledysk; digital; Fleisch Records; Niemcy; 9 lutego 2023)

Rating: 5 out of 5.

Minęło już kilka dni od premiery „Metrics” – najnowszego wideo-singla od Zanias, zapowiadającego album Chrysalis (o dacie jego wydania jeszcze nic nie wiemy). „Metrics” to drugi utwór, który zapowiada tę płytę, po wydanym 12 stycznia nagraniu (również z teledyskiem) „Simulation”. Posłuchajmy więc i obejrzyjmy – oto „Metrics”.

Najnowsze wydawnictwo Zanias zostało dobrze opracowane już w momencie premiery na portalu post-punk.com. Nie powtarzając więc opinii już opublikowanych, warto jedynie zwrócić uwagę na zdecydowanie osobisty wyraz obu nowych utworów artystki. Muzyka, choć obcowanie z nią jest w kulturze powszechne i codzienne, jest jednak – w warstwie najgłębszych doznań – sferą perfekcyjnie osobistą. Tak, w dużym skrócie, można opisać tę formę obecności muzyki, która zdaje się być bliska Zanias. Stąd chociażby uodpornienie artystki na komercjalizm i jego rozdmuchane akcesoria – teledysk do „Metrics” nakręciła wyłącznie z pomocą matki i siostry, używając do tego iPhone’a.

Warto, dodam przy okazji, obserwować twitterowy profil Zanias, na którym znaleźć możecie wpisy odnoszące się nie tylko do jej twórczej metody, aktualności związanych z koncertami ale także te, które odnoszą się do mniej uchwytnych obszarów z kręgu obecności muzyki w świecie i życiu. Artystka zdecydowanie nie ogranicza się do tak zwanej „autopromocji” – i jest to jeden z najpiękniejszych znaków obecnego czasu, który kończy epokę nieustannego chwalenia się w mediach społecznościowych. Kto tego nie pojmuje, ten jest już z tyłu.

Pod względem formy zarówno „Metrics” jak i „Simulation” urzekają taneczną melodyjnością i eterycznością – taka jest właśnie najnowsza odsłona Zanias, która nie wyklucza piękna i powagi jej muzyki. Jak pisze sama artystka (pokazując przy tym wyraźnie swoje najnowsze muzyczne fascynacje) – „melodie są moim szczęśliwym miejscem”.

Singiel „Metrics” dostępny jest wyłącznie w wersji cyfrowej na popularnych platformach muzycznych.

Listen on Apple Music

Zanias – Facebook / Twitter / Bandcamp / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: