SYNTETYCZNY SEN / Doric: Sleep Of Reason

Doric: Sleep Of Reason (EP; Peripheral Minimal; Grecja; 4 lipca 2016)

Doric - Sleep Of Reason (EP; 2016)

W ostatnim czasie ukazało się tak wiele dobrych płyt nowych wykonawców z kręgu cold / minimal wave (All Your Sisters: Uncomfortable Skin, Poison Point: Motorpsychold, Boy Harsher: Yr Body Is Nothing, Sexy Suicide: Intruder, Voque Noir: Voque Noir [british synthpop], Snow Ghosts: Vetiver, Chapelle ardente: And Sense It’s Strengt…), że… Czas posłuchać, jak w wśród tej profuzji znakomitej muzyki radzą sobie wykonawcy tworzący klasykę gatunku. Oto najnowszy krążek 10″ Doric i jego introdukcja – „Over My Dreams”:

Dalej jest tylko lepiej! Doric nie wymaga większej zapowiedzi – to doskonale chłodny solowy projekt greckiego muzyka znanego chociażby z Human Puppets, Stathisa Leontiadisa. Na jego „obszerniejszą” (w przypadku Sleep Of Reason – w cudzysłowie) nową płytę trzeba było czekać trzy lata – tyle dokładnie minęło od ukazania się krążka Over Mentality. Co więcej? Doric na żywo też „daje radę” słynąc z minimalistycznego w wyrazie show i syntezatorowych improwizacji. Tu Stathis i Valisia Odell, którą znajdziemy na drugiej stronie najnowszej płyty:

Sleep Of Reason zawiera sześć utworów dla których motywem spajającym jest znana poetycka „figura” – sen. Oniryczny ton świetnie współgra ze rozpoznawalnymi już rekwizytami brzmień Doric: notorycznym rytmem, skwierczącym analogowym synthem i otchłannym wokalem (w ten ostatni składnik w pełni wpisuje się głos Valisii).

Doric (fot. Diamantis Christopoulos)
Doric (fot. Diamantis Christopoulos / źródło: Facebook)

Pomimo niewielkiej objętości krążek doskonale buduje nastrój onirycznego przesłania, udowadniając, że muzyka syntezatorowa spod znaku minimal wave, pomimo ascetycznych środków wyrazu, współcześnie wcale nie jest formą pozbawioną sybtelności. Faworyzuję kompozycje: „Over My Dreams”, „Head Against The Wall” i tytułowa. Najlepszym fragmentem płyty jest balladowy w wyrazie utwór „Exposing Vanity”.

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (płyta winylowa 10″ o limitowanym nakładzie 300 egzemplarzy) do nabycia w sklepie internetowym Peripheral Minimal. Wersja cyfrowa jest dostępna na stronie tej wytwórni w serwisie Bandcamp.

Doric – oficjalna strona / Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: