CZYSTA WZNIOSŁOŚĆ / Position Parallèle: En garde a vue

Position Parallèle: En garde a vue (LP; Tesco Germany; Francja; 24 stycznia 2017)

Position Parallèle - En garde a vue (LP; 2017)

W Tesco wzięli się za wydawanie płyt z dobrą muzyką? „Biedra” będzie następna? Nie – to jedynie zbieżność nazw (szkoda?). Najnowszy lonplay Position Parallèle, który ukazał się niedawno nakładem wytwórni Tesco Germany, wprost zachwyca interpretacją współczesnej muzyki syntezatorowej z pogranicza synthwave / synthpop / industrial – En garde a vue to rytmiczna i aksamitna moc francuskiego synthu w najczystszej postaci!

Position Parallèle, “poboczny” projekt Geoffroya D z Dernière Volonté, powrócił w tym roku z trzecim długogrającym krążkiem, we wnętrzu którego znaleźć można sporo łączników z ostatnią płytą Dernière Volonté (Prie pour moi; LP; maj 2016) pozbawioną – niejako dla potrzeb En garde a vue – jedynie elementów dark folkowych. Czy to wtórność? W przypadku tak znakomitej płyty – nie.

En garde a vue zawiera jedenaście kompozycji utrzymanych w stylistyce tanecznej i wzniosłej zarazem – niektóre utwory, jak chociażby “Mon Juge Allassin” i „Errances”, mogą doskonale sprawdzić się na parkiecie, mimo iż ich pierwotnym żywiołem nie są dyskotekowe pląsy… Na tym właśnie polega tajemnica brzmienia obu projektów Geoffroya D – łączących potegę przekazu i brzmienia z taneczną lekkością. Oto więc “post-apokaliptyczne disco” – styl, do którego zbliżyć się chce większość muzyków nurtu minimal wave? Tak. W najlepszej postaci.

Na En garde a vue urzeka nie tylko (znakomicie nagrane!) instrumentarium, ale także skorelowane z nim brzmienie głosu wokalisty. Te dwa składniki, w połączeniu z francuskimi tekstami utworów, sprawiają, że powstał jeden z najlepszych albumów początku 2017 roku. Faworyzuję wszystkie kompozycje z tej płyty.

Szymon Gołąb

Album w wersjach fizycznych (CD i dwa rodzaje płyty winylowej) dostępny jest w sklepie internetowym wytwórni Tesco Germany; płyta CD i wersja cyfrowa są do nabycia na stronie tego wydawcy w serwisie Bandcamp.

Position Parallèle – Facebook

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: