Dark Minimal Love Peru Fest: Selofan, Stockhaussen, Ferdinand Cärclash, Tearful Moon; afterparty: didżeje In Club Radio; Clandestino Bar; Lima; 18.02.2017)
W każdej sztuce, w tym w sztuce organizacji wydarzeń kulturalnych, najważniejszy jest pierwszy impuls, gest inicjalny – jeśli jego źródłem jest dobro, spodziewajmy się również dobrej atmosfery podczas całego wydarzenia. W przypadku peruwiańskiego festiwalu Dark Minimal Love gestem inicjalnym stała się miłość organizatorów do muzyki, ale także – co nie mniej ważne – uczucie, którym wzajemnie się obdarzają, podkreślając je we wspólnej pasji.

Liliana i Jacobo to już dwuosobowa „instytucja”. Rozgłośnia internetowa InClub Radio (gdzie mam szczerą przyjemność prowadzić audycję Transmission / Transmisja); prężnie działające wytwórnie płytowe – Infravox Records i InClub Records (w Infravox ukazała się chociażby znakomita kompilacja południowoamerykańskiej sceny minimal wave, Memorias de un Continente) – najwyższy więc czas na własny festiwal. Takim właśnie wydarzeniem był Dark Minimal Love – koncertowy dzień, podczas którego (po raz pierwszy na taką skalę) zaprezentowano peruwiańskiej publiczności muzykę czołowych artystów cold wave / minimal wave Ameryki Łacińskiej, ale nie tylko.

Selofan (Grecja), Stockhaussen (Meksyk), Ferdinand Cärclash (Kolumbia), Tearful Moon (Stany Zjednoczone) – oto muzycy, którzy wystąpili w scenerii przypominającej nieco tę, jaką znamy z wrocławskiego Return To The Batcave Festival. Jak prezentowali się artyści minimal wave / cold wave na scenie Clandestino Bar w stolicy Peru można zobaczyć na zdjęciach i nagraniach wideo.

Ważne jest jeszcze coś – przyjacielska, prawdziwie rodzinna atmosfera, jaka towarzyszyła kilkudniowemu pobytowi muzyków w Limie. Tę szczególnie zapamiętali (i nieustannie podkreślają) organizatorzy. Festiwal Dark Minimal Love (mimo, iż był wydarzeniem prekursorskim) zebrał też sporą publiczność – będzie więc wydarzeniem cyklicznym, nastawionym nie tylko na prezentację światowej muzyki z kręgu nowej zimnej fali, ale także mającym na celu stworzenie miejsca przyjaznego talentom peruwiańskiego muzycznego „podziemia”.

Może też, podczas przyszłorocznej edycji festiwalu, wystąpią tam polscy muzycy? Ależ słuchałbym na żywo Alles albo Schröttersburg w Peru!
Szymon Gołąb
Zdjęcia i nagrania wideo – organizatorzy
Dark Minimal Love Peru Fest 2017 – wydarzenie / Facebook
Skomentuj