DYSTYNGOWANY CHŁÓD / Crystalline Stricture: Scorch

Crystalline Stricture: Scorch (singiel; Tonn Recordings; Irlandia; 10 czerwca 2017)

Nie ma chyba większej przyjemności niż „trzymanie ręki na pulsie” nowej muzyki – można trafić wtedy na perły tej miary, co nagrania Crystalline Stricture. Ich sensem jest spełnianie prymarnej powinności sztuki tworzenia dźwięków – muzyka sprawiać ma bowiem radość, czynić życie łatwiejszym w odbiorze i powoływać chwile obecności w innych wymiarach. Te wszystkie walory odnaleźć można na płytach Crystalline Stricture, z których dziś posłuchamy najnowszego wydawnictwa – singla „Scorch”.

Tak, praca w radiu (nie polskim oczywiście) także może sprawiać radość i być poznawczą przygodą. Singiel „Scorch” miałem przyjemność zagrać w e-eterze jako pierwszy – kilka tygodni temu organizował on przestrzeń audycji Transmission / Transmisja; i nie jest to bez znaczenia, „poczucie przestrzeni” to właśnie klucz do brzmień Crystalline Stricture.

Niezbyt wiele pewnie rodzimi słuchacze wiedzą o tym projekcie z Belfastu, który kryje się za minimalistycznymi formami graficznymi w pełni korespondującymi z muzyką dostępną na trzech dotąd płytach. Dyskografię Crystalline Stricture otwiera album formatu EP, Terminal Decline (grudzień 2016), zaś zamyka – zdecydowanie najlepszy spośród niej i wydany kilka dni temu – singiel Scorch. Co znajdziemy w jego wnętrzu?

Tylko jeden utwór w trzech wariacjach rozpisanych na odmienne tempo i aranżacje wokalne. Żywiołem Scorch jest chłodna elektronika z przymiotnikiem „raw”, jest to więc muzyka która spodoba się zwolennikom minimalistycznych brzmień spod znaku Peine Perdue, :codes, czy francuskiej Doliny. Minimal wave w dystyngowanej i nastrojowej formie, podkreślonej również przez perfekcyjny (ale nie odbierający tej muzyce „pazura”) mastering nagrań. Całości wyrazu Scorch dopełniają melorecytacje (bliskie stylistyce wspomnianego Peine Perdue) ujęte w formę dialogu głosu kobiecego z męskim. Majstersztyk!

Wszystkie wersje „Scorch” pomieszczone na singlu są znakomite i prowokują do wielokrotnego wysłuchania – to, po prostu, piękna muzyka.

Szymon Gołąb

Płyta dostępna wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie wytwórni Tonn Recordings w serwisie Bandcamp.

Crystalline Stricture – oficjalna strona / FacebookSoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: