CHŁODNE LEKARSTWO / Mystic Priestess: S/T

Mystic Priestess: S/T (EP; Transylvanian Tapes; Stany Zjednoczone; 22 grudnia 2017)

Zmagający się z problemami świat potrzebuje lekarstwa. Zapytany niedawno: „dlaczego tak wielu ludzi jest dziś smutnych i popada w depresję?”, nie umiałem odpowiedzieć. Mogę jedynie polecić muzykę, która mimo iż jest niewesoła, skutecznie leczy smutki codzienności. To chociażby jedna z niewątpliwych zalet debiutu Mystic Priestess. 

Ten żeński zespół z Oakland w Kaliforni gra na pograniczu deathrocka i post punka, czyli spodoba się tym, którzy mają – paradoksalnie, w przypadku przesłania muzyki tej grupy – dość zachowawcze, konserwatywne upodobania. Mystic Priestess to styl bat cave w samej swej istocie! Więcej – Bauhaus grałby chyba właśnie tak, gdyby zespół ten założyły dziewczyny.

Dziewczyny… Dziś to właśnie one często podejmują rękawicę sprzeciwu wobec wszelkich wykluczeń, podziałów, dominacji i innych nazizmów codzienności. Mężczyźni dziwnie szybko się poddali. Muzyka Mystic Priestess wpisuje się w ten właśnie nurt rockowego sprzeciwu, często – w miejscach o szerszych (niż polskie) horyzontach muzycznych – nazywany stylistyką „queer”. Oto, w tym nurcie, utwór „Toxic Masculinity”:

Nie trzeba być zwolennikiem równoprawności płci, aby zasmakować w brzmieniach Mystic Priestess – muzyce chłodnej ale i spontanicznej. Emocje (a więc chyba „esencja” kobiecości) są tu kluczem. Przenikają każdy ton, składnik brzmienia. Drżą (ale i krzyczą) w głosie wokalistki, są rytmem „żywej” perkusji, natężeniem „gęstej” sekcji gitar. Dawno nie słyszałem tylu emocji w „muzyce chłodu”. „Through the Gallows” – pod tym względem ten właśnie utwór najbardziej zapada w pamięć:

Zespół Mystic Priestess nie ma bogatej dyskografii. We wrześniu ukazał się singiel demo, z którego utwór „Where Were You?” znalazł się miesiąc później na świetnej kompilacji Evaluate What You Tolerate (trafny tytuł!), zaś premiera debiutanckiej epki przewidziana jest w grudniu. To wszystko i oby wkrótce więcej!

Płyta w wersji cyfrowej dostępna na stronie wytwórni Transylvanian Tapes w serwisie Bandcamp.

Mystic Priestess – Facebook / Bandcamp

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Blog na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: