GŁĘBIA / Feeding Fingers: Do Owe Harm

Feeding Fingers: Do Owe Harm (LP; Tephramedia; Stany Zjednoczone; 5 stycznia 2018)

Początek 2018 roku w muzyce to (przede wszystkim) nowy długogrający krążek Feeding Fingers, szósta już płyta rozmiaru LP w dyskografii tego międzynarodowego projektu o amerykańskim rodowodzie. Zespół wystąpi w marcu w Polsce, warto więc abyśmy wnikliwiej wsłuchali się w Do Owe Harm – tym bardziej, że jest to płyta niezwykła. 

Być może niektórzy ze słuchaczy audycji Transmission / Transmisja pamiętają muzykę Feeding Fingers jeszcze z czasów, w których program ten gościł na antenie polskiej jazzowej rozgłośni – prezentowałem wtedy nagrania z albumu The Occupant, jednego z najlepszych krążków 2013 roku. Jazz i post-punk (czy też cold wave)? Tak, to właśnie (jeśli dodać jeszcze progresywną awangardę rockową początku lat siedemdziesiątych) klucz do stylistyki Feeding Fingers. Natarczywy eksperyment? W żadnym wypadku.

Justin Curfman (Feeding Fingers)
Justin Curfman / Feeding Fingers (źródło: feedingfingers.net)

Do Owe Harm (album złożony z dziesięciu utworów) to niemal istota harmonii, która – oprócz wrażliwości – nie wymaga od słuchacza szczególnego zamiłowania do muzycznych awangardyzmów. Cenię takie właśnie płyty i uważam je za dzieła sztuki. Ich artystyczną miarą jest swoista łatwość odbioru i czysta satysfakcja z obcowania z pięknem jako podstawowe odczucia towarzyszące wielokrotnemu słuchaniu. Słuchaniu? W przypadku Do Owe Harm jest to raczej głębokie przeżywanie muzyki – tym bardziej uprawomocnione, że dzięki współtworzącemu płytę eksperymentowi z „czwartem wymiarem dźwięku” głębia staje się kategorią wprost opisująca zawartą w jej wnętrzu muzykę. Muzyka mikrotonalna i spektralizm w stylu post-punk? Dlaczego nie? Kto znajdzie precedens dla tej płyty?

Feeding Fingers
Feeding Fingers (źródło: feedingfingers.net)

Do Owe Harm to równoprawność brzmień akustycznych i elektronicznych rozpisana na dziesięć melancholijnych kompozycji tworzących swoisty muzyczny seans. Niezmiennie znakomicie brzmi tu również chłodny w wyrazie męski wokal – jeden ze znaków wywoławczych stylu Feeding Fingers. Wszystkie utwory zawarte na krążku warte są wielokrotnego wysłuchania.

Feeding Fingers - Do Owe Harm (CD)
Feeding Fingers – Do Owe Harm (płyta CD / źródło: feedingfingers.net)

Album w wersji fizycznej (płyta CD) dostępny w sklepie internetowym na oficjalnej stronie zespołu. CD i wersję cyfrową można również nabyć na stronie Feeding Fingers w serwisie Bandcamp.

Feeding Fingers – oficjalna strona / Facebook / Bandcamp / Twitter

Koncert Feeding Fingers w Warszawie (Pogłos, Warszawa, 31 marca 2018) – wydarzenie / Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: