SYNTETYCZNY GŁOS / Bram Droulers: Some Observations

Bram Droulers: Some Observations (EP / digital, Wielka Brytania; 2 lipca 2019)

Najbardziej cenię muzykę tworzoną przez młodych, a wśród niej tę płytę – epkę Some Observations londyńskiego artysty Brama Droulersa.

Niewiele wiadomo o Bramie Droulersie, prócz tego, że w Londynie mieszka od niedawna i równie krótko obecny jest na scenie cold / minimal wave – jego pierwszym wydawnictwem dostępnym na Bandcampie jest dwuutworowy singiel Lost Pearl Earring (czerwiec 2018). Muzyczna wrażliwość wskazuje jednak na artystę już dojrzałego, którego twórcza droga rozwinąć może się podobnie do tej, która poprowadziła niegdyś do popularności Nicka Hamersly’ego (Warmline, Ortrotasce), dziewczyny z islandzkiego Kælan Mikla, czy – w Polsce – kilkoro muzyków związanych ze szkołą Polonia Disco.

Bram Droulers (Bandcamp)
Bram Droulers (źródło: Bandcamp)

Najnowsze wydawnictwo Brama Droulersa to płyta formatu EP zatytułowana Some Observations, w której wnętrzu znalazło się sześć utworów. Co to za muzyka?

Zadziwiająca. Artysta perfekcyjnie operuje surową minimalistyczną przestrzenią kompozycji zbudowanych wokół zróżnicowanego tempa, czyniąc często zabieg magiczny przynależny dokonaniom klasycznych kompozytorów eksperymentalnej muzyki współczesnej – tempo utworów uniezależnia od rytmu. W odczuciu wrażliwego słuchacza tego rodzaju forma znosi niejako czas, sytuując muzykę w wymiarze przestrzeni. Zniesienie przynoszącego tylko ból upływu czasu jest też postulatem zawartym w tekstach większości kompozycji. Ta korelacja jest więc zachwycająca! Oto wyimek z płyty, utwór „Sun”:

Do listy zachwytów nad albumem Some Observations należy dodać także technikę wokalną Brama Droulersa, w której jego głos (nader dobry i wyrazisty) staje się niejako jednym z generowanych przez syntezatory brzmień. Niby jest to zabieg znany z niepoliczalnych wprost wydawnictw minimal wave, a jednak… Na Some Observations ma urok nowości, podkreśla tajemnicę nastrojowej perfekcji tego albumu.

Z niecierpliwością czekam na więcej nagrań Brama Droulersa!

Bram Droulers – Bandcamp / Instagram / YouTube

Album dostępny wyłącznie w wersji cyfrowej na stronie artysty w serwisie Bandcamp.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: