SZUKAJĄC CHŁODU / The Golden Filter: Autonomy

The Golden Filter: Autonomy (LP / digital; 4GN3S; Wielka Brytania; 19 lipca 2019)

Muzyka, która poszukuje jest najbardziej interesująca. Kiedy poszukiwanie staje się jej twórczą regułą, mówimy o eksperymencie. Kiedy muzyczny eksperyment sprawia przyjemność, być może właśnie słuchasz tej płyty – najnowszego albumu The Golden Filter.

Tworzący obecnie w Londynie amerykańsko-australijski duet The Golden Filter (Penelope Trappes i Stephen Hindman) aktywny jest już od dziesięciu lat i może poszczycić się stylistycznie różnorodną obszerną dyskografią oraz znaczną popularnością. „Stylistyczna różnorodność”? Nie do końca.

Penelope Trapes - The Golden Filter
Penelope Trapes / The Golden Filter (źródło: thegoldenfilter.com)

Muzyka The Golden Filter to, od początku, swoiście obsesyjne przekształcenia w obrębie jednego zasadniczego emocjonalnego tonu przełożonego na muzykę. Jest nim introwertyzm w kobiecym wydaniu. Swego rodzaju uczuciowa dystynkcja płci. Obszar omijany przez popularną kulturę muzyczną spod znaku gender. Niewiele jest takich właśnie zespołów – konsekwentnie alternatywnych, kontestujących pop rytmiczną syntezatorową zimną falą.

Autonomy, ósmy longplay The Golden Filter, to kolejna przemiana stylu duetu (sygnalizowana wydanym w marcu tego roku albumem Restraint), która szczególnie przypadnie do gustu zwolennikom brzmień chociażby spod znaku Boy Harsher. Oto dwie próbki z wnętrza Autonomy – „Electric Light” oraz „Coercion”:

Taka właśnie jest cała ta płyta – dziesięć utworów niemal symetrycznie podzielonych na dwie przestrzenie: taneczną odmianę chłodnej surowości minimal wave / raw techno i niemal ambientową subtelną i wzniosłą melodyjność. Piękny rodzaj muzycznej autonomii zespołu, który współtworzył nową scenę „chłodnej elektroniki”. Piękny jest także wygłos albumu – utwór „All The Queens”:

Szukając chłodu warto sięgnąć po Autonomy.

The Golden Filter – oficjalna strona / Bandcamp / Facebook / Instagram / YouTube / Twitter

Album w wersji cyfrowej do nabycia na stronie zespołu w serwisie Bandcamp. Zapowiadane jest także wydanie w wersji fizycznej jako płyta winylowa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: