PRZEBUDZENIE / White Door: The Great Awakening

White Door: The Great Awakening (LP / CD / digital; Progress Productions; Wielka Brytania; 17 kwietnia 2020)

„Przebudzenie”, czy wręcz „zmartwychwstanie” pojawia się w tytułach utworów na tej płycie obok „wspaniałości” i nieodłącznego od muzyki White Door zapatrzenia na piękno miłości oraz wdzięk jej uroczego obiektu – „Pięknej dziewczyny”. Ulubiony przez Tomasza Beksińskiego zespół z kręgu new romantic, czyli romantycznej odmiany synth popu, powrócił in optima forma – po trzydziestu siedmiu latach milczenia.

We wnętrzu albumu The Great Awakening znalazło się osiem nowych nagrań, w których legendarne brytyjskie trio wspomaga Johan Baeckström, szwedzki muzyk zdecydowania zasłużony dla kontynuacji klasycznie melodyjnego brzmienia nowoczesnej odmiany synth popu. Jak White Door brzmi dziś i czy The Great Awakening nadąża za predylekcją współczesnych fanów muzyki syntezatorowej do rytmów tyleż romantycznych, co zachęcających do tańca?

Kiedy wiele już lat temu w jedym z warszawskich klubów prowadziłem pierwszą urodzinową imprezę społeczności Tomasz Beksiński – Tribute (TBT) na parkiecie do białego rana królowała muzyka new romantic podbarwiona nową i zimną falą oraz nagraniami synth wave. W trakcie świetnego „Come Back Down” Trevora Something, coveru „Blue Monday” New Order wypadało już myśleć o utrzymaniu ekstazy tańczących dziewczyn; powiedziałem wtedy do stojącego przy didżejce założyciela TBT, że zagram White Door. Zapytał: „a da radę teraz?”. „Nie martw się” – odpowiedziałem i włączyłem „Where Do We Go (From Here)” z albumu Windows. To, co zaczęło się wtedy dziać można opisać jako „rytmiczne szaleństwo”. Dokładnie tak samo jest z The Great Awakening. To na wskroś nowoczesna muzyka, zachowująca jednak klasyczny dla White Door fatalistyczno-romantyczny styl (ów „piękny smutek”, który w tej muzyce odnalazł właśnie Tomasz Beksiński).

The Great Awakening to wspaniały powrót synthpopowych gigantów, w którym jest miejsce na wszystkie odcienie ich pięknej muzyki – od ballady („Lullaby”) po ekstatyczny taniec („Simply Magnificient”). Album pozbawiony jest „patyny”, „patosu”, „legendarności” i wszelkich zbędnych „wypełniaczy”.

Album w wersji cyfrowej dostępny na stronie White Door w serwisie Bandcamp. Wersje fizyczne (winyl i CD) można nabyć w oficjalnym sklepie internetowym wytwórni Progress Productions, wydawcy płyty.

White Door – Facebook (dawna strona) / nowa strona

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: