CZERŃ I BROKAT / XDZVØNX: Everything We Dreamt About

XDZVØNX: Everything We Dreamt About (CD / digital; Polska; 3 kwietnia 2020)

Wrocławski duet XDZVØNX (zachowując oryginalną pisownię ważną dla stylu tworzonego przez muzyków) wydał na początku kwietnia drugi długogrający krążek, do którego lubię powracać w czasie zabawy. Bawcie się teraz i Wy.

XDZVØNX (BØRA i SNUFKIN – znów w oryginale) są konsekwentnymi poszukiwaczami; czego to nie ma w ich muzyce? Obok Diseta najzgrabniej na polskiej scenie łączą synth wave z rapunkiem i równie zgrabnie (obok SKY) wyciągają swoje wypustki (analogicznie do wypustek na koronawirusie) w stronę eterycznego witch house’u. Ten zespół (projekt / duet) potrafi wiele; co więcej – ich nagrań słucha się naprawdę dobrze.

Na Everything We Dreamt About (czternaście utworów) style się równoważą i cieszą różnorodnością – bez poddania muzyki jednogatunkowości, a zarazem bez chaosu. Kontarpunkty stylistyczne są tu podkreślone przez to, czym ta płyta żyje – wokale. Dość wspomnieć, że ze świecą szukać drugiego krążka tak zróżnicowanego wokalnie na rodzimej scenie – chyba, że będzie to któraś z kompilacji firmowanych przez Polonia Disco. W warstwie wokalnej najbardziej też słyszalne są witch house’owe inspiracje XDZVØNX przefiltrowane przez wschodnią odmianę tego gatunku.

Muzycznie? Równie różnorodnie. Z predylekcją wrocławskich muzyków do ciemnej syntezatorowej wzniosłości bliskiej nagraniom Ghost Twin (XDZVØNX osiągają podobne rejestry nieco demonicznego tanecznictwa jak ten właśnie kanadyjski duet, twórcy przeboju „Mystic Sabbath”, nie znajduję innego porównania). Spokojnie jednak – na Everything We Dreamt About nie ma szatana, nie bójcie się. Jest za to wiedźmia eteryczna subtelność bardzo paradoksalna.

O Ghost Twin wspomniałem bez przypadku. Duet ten realizuje swoje muzyczne projekty w bardzo interesującej oprawie wizualnej; dość wspomnieć, że moja ulubiona płyta Kanadyjczyków wyszła na kasecie VHS – bez obrazu (i to o specyficznym „masażu”) ta muzyka do końca „nie jest sobą”. Nieco podobnie jest w przypadku XDZVØNX. Spójrzcie na stronę zespołu – wrocławski duet to mistrzowie przekształceń w stylu 80’s przepuszczonych przez ciemny, zimny, brutalistyczny beton. Z dodatkiem brokatu.

Album dostępny w wersji cyfrowej na stronie XDZVØNX w sewisie Bandcamp. CD postarajcie się zdobyć sami, bez wskazówek.

XDZVØNX – oficjalna strona / Facebook / Instagram / Bandcamp / YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: