PERMANENCJA / No: Permanent Wound

No: Permanent Wound (MC / Digital; Tonn Recordings; Kanada; 12 listopada 2020)

No potrafi dawkować muzyczne przyjemności. Pierwszy pełnowymiarowy album (siedem utworów) tego jednoosobowego projektu minimal wave / cold wave z Montrealu zapowiadały wiosną tego roku dwie kompozycje – „Cancel” oraz „Destination”, doskonale wpisując się w muzyczny wyraz rozpoczynającej się wówczas pandemii i związanego z nią dystansu – który stał sie odtąd nie tylko dyspozycją woli, a codzienną koniecznością. W to mi graj! Dystans to podstawa.

W brzmieniu No, ascetycznym i surowym, jest pewna „higieniczność”, która sprawia że to muzyka na miarę czasów, na których podsumowanie (przynajmniej w obszarze muzyki) jeszcze za wcześnie. Można tylko nadmienić, że ton katastroficzny nie jest tu i teraz (na szczęście) dominujący. Album Permanent Wound rozpoczyna utwór „Just”:

Daleki od emocjonalnych fajerwerków męski wokal, minimalistyczny syntezatorowy wintaż, dobry tekst – oto składniki stylu No, sedna „muzyki chłodu”. Nie tylko jednak miarę i obraz aktualności można usłyszeć w tej muzyce. We wnętrzu Permanent Wound (nomen omen) odnajduje się także znakomite nawiązanie z brzmieniem minimal wave, które znalazło się u podstaw nowoczesnego odrodzenia tego gatunku. Powiedzmy, że odrodzenie to liczy już jakieś dziesięć lat, a jego zapisem była kompilacja Forward + Rewind: The Future Echo Tapes wytwórni aufnahme + wiedergabe (2012). No gra tak, że jego muzyka mogłaby znaleźć się w tym zestawieniu i nie byłby to zgrzyt. Cenię taką permanencję, ciągłość gatunkową. Do faworyzowanych utworów na Permanent Wound dokładam też „Burn Into Me”:

Album dostępny w wersji fizycznej i cyfrowej na stronie Tonn Recordings w serwisie Bandcamp.

No – Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: