WSZYSTKIE KWIATY ZIEMI / Swesor Bhrater: Sick Rose

Swesor Bhrater: Sick Rose (LP / Digital; Idio[t]phone Records / Eins:Zwei:Acht; Francja; 16 października 2020)

Powoli, bardzo powoli, zbliża się czas podsumowań ujmujących najlepsze płyty, które ukazały się w mijającym roku. Dwadzieścia z nich znajdziecie pod koniec grudnia w tradycyjnym już zestawieniu Wave Press Cold 20. Wysokie miejsce w „Zimnej Dwudziestce” najlepszych albumów nagranych w nurtach: cold wave, post punk, minimal wave i pokrewnych zajmie ta właśnie płyta – Sick Rose, najnowsze długogrające wydawnictwo Swesor Bhrater. Przewodnim motywem tego krążka jest wiersz, od którego zapożyczył on tytuł – „Chora róża” Williama Blake’a, arcydzieło mistycznej odmiany ciemnego romantyzmu. Przypomnijmy, na początek, ten wiersz w polskim przekładzie Stanisława Barańczaka:

Chora róża


Różo, tyś chora
Czerw niewidoczny,
Niesiony nocą
Przez wicher mroczny,

Znalazł łoże w szczęśliwym
Szkarłacie twego serca
I ciemną, potajemną
Miłością cię uśmierca.

Posłuchajmy teraz jak tekst ten brzmi na płycie Sick Rose. Oto tytułowe nagranie:

Utwór ten jest niejako syntezą i zapowiedzą tego, co znaleźć można we wnętrzu całej płyty – niespotykanego dotąd połączenia poezji (z właściwymi jej atrybutami muzycznymi) z estetyką cold (a niekiedy także – minimal) wave. Niespotykanego, jeśli oczywiście pominąć wybrane nagrania Dernière Volonté. Fuzja tradycyjnego i poetyckiego brzmienia z minimalistyczną odmianą zimnej fali jest jednak, w przypadku Swesor Bhrater, dużo głębsza – choć nie mniej też efektowna. Na marginesie: płytę Sick Rose rozpoczyna kompozycja „Alice”; czy tylko ja słyszę w niej nawiązanie do klasycznego utworu The Sisters Of Mercy? Całkiem możliwe, że jest to jeden z lepszych coverów – twórczych opracowań tego tematu. Posłuchajcie i obejrzyjcie:

Dobre płyty, podobnie jak dobre życie, nie są dziedziną samotności. Do nagrania Sick Rose Swesor Bhrater zaprosił Yule, która ubarwiła płytę uroczym chłodnym głosem i grą na wintażowych instrumentach elektronicznych – współtworzą one, obok tradycyjnego instrumentarium, nadspodziewanie bogaty „pejzaż dźwiękowy” tego albumu. Jest on daleki od minimalizmu, pozostając jednak wciąż w samej istocie brzmienia minimal wave. Sick Rose to, w najnowszej muzyce, dopiero druga płyta równie swobodnie posługująca się tym wrażeniem, obok wydanego niedawno krążka duetu Il Quadro di Troisi. Posmakujmy, jak efekt ten przekłada się na muzyczny nastrój: oto kolejne dwa, kontrastujące ze sobą, nagrania z Sick Rose – „The Moods” oraz „The Flower Of All”.

W utworze „Young Swesor” pojawia się nawet nuta avant-jazzu:

Urzekającym wątkiem najnowszej płyty Swesor Bhrater, wspomnijmy: muzyka o bogatym już dorobku, jest wrażliwość na brzmienie miejsca, francuski folklor i tradycję chanson. Dla słuchacza wrażliwość ta ma wymiar autentyczny, daleki od – powszechnej dziś – solastalgicznej eko-estetyki, która często sprowadza muzykę do roli służebnej wobec wieloimiennych ideologii. Nie manifest więc, a wejrzenie w siebie i naturę dookolną, są żywiołami tej wspaniałej płyty.

Album w wersji fizycznej (płyta winylowa o limitowanym nakładzie dwustu egzemplarzy) dostępna na stronie wytwórni Idio[t]phone Records w serwisie Bandcamp. Ściśle limitowana autorska wersja płyty winylowej jest dostępna w oficjalnym sklepie internetowym wytwórni Eins:Zwei:Acht. Na Bandcampie Idio[t]phone Records można też nabyć wersję cyfrową płyty.

Swesor Bhrater – YouTube

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: