POWRÓT NEW ROMANTIC / Steven Jones & Logan Sky: European Lovers

Steven Jones & Logan Sky: European Lovers (LP / CD / digital; Entrangers Musique; Wielka Brytania; 2 kwietnia 2021)

Rating: 5 out of 5.

Mniej więcej od wydanej w zeszłym roku (po trzydziestu siedmiu latach oczekiwania) drugiej długogrającej płyty White Door, The Great Awakening, datuje się świadome już zainteresowanie muzyków i słuchaczy powrotem do stylu new romantic – a więc odmiany synth popu, którą wyróżnia szczególna uczuciowość w warstwie muzycznej i tekstowej. Niemal arcydziełem pod tym względem jest najnowsza płyta duetu Steven Jones & Logan Sky, album European Lovers. Na początek posłuchajmy utworu tytułowego:

Obaj członkowie duetu to doświadczeni muzycy (włącznie z epizodem w późnym Visage w przypadku Logana Sky), jest to warsztatową wartością, ale może również zamknąć muzykom drzwi do nowej wrażliwości w muzyce syntezatorowej, która bynajmniej nie bazuje na tym co „legendarne” – w znacznym stopniu będąc poszukiwaniem. Z tym, co już było wiąże „nową romantyczność” w muzyce jedynie instrumentarium. Oto drugi utwór z płyty – „Survival”:

Styl new romantic w ujęciu zaproponowanym przez album European Lovers to przekroczenie minimalizmu, przy jednoczesnym unikaniu wrażenia nadmiaru – znakomity wokal Stevena Jonesa w połączeniu z nowocześnie (a więc surowo) brzmiącym synthem Logana Sky tworzą tu kanwę dla muzyki, we wnętrzu której znalazło się miejsce dla brzmienia fortepianowego oraz saksofonu altowego i sopranowego (na tym instrumencie gra Gary Bernacle, muzyk również związany z Visage). Posłuchajcie kolejnego nagrania – „Sons Of Hallucination”:

Pojawiające się w tym utworze francuskie frazy (głos Charlotte Condemine) przypominają słowa Anny Kariny z ważnego dla nowej romantyczności sprzed lat filmu Alphaville (1965) w reżyserii Jean-Luca Godarda. Anna Karina wypowiada je w momencie, w którym widz już wie że groźny, zimny i wrogi człowiekowi świat zostaje zwyciężony przez miłość dwojga ludzi. Podobne przesłanie jest sednem European Lovers – płyty pięknej w sposób niemal doskonały. W finale niech wybrzmi „The Girl On The 8.45”:

Album w wersji fizycznej (płyta CD z utworami bonusowymi) i cyfrowej dostępny na stronie wytwórni Entrangers Musique w serwisie Bandcamp.

Steven Jones & Logan Sky – Facebook

Więcej o muzyce duetu Steven Jones & Logan Sky można przeczytać na oficjalnej stronie Entrangers Musique.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: