KRYSTALICZNE PIĘKNO / Luminance: Crystal Magic

Luminance: Crystal Magic (LP / digital; Objet Trouvé; Belgia; 1 / 2 kwietnia 2021)

Rating: 5 out of 5.

Jednym z najprzyjemniejszych doznań towarzyszących obcowaniu ze współczesną muzyką syntezatorową z pogranicza minimal wave / synth pop jest wrażenie krystalicznego brzmienia. Pojawiło się ono w modulacjach, które dotąd wyróżniają nagrania The Frozen Autumn, twórcze rozwinięcie zyskując w stylistyce proponowanej chociażby przez: Martial Canterel, Xeno & Oaklander i Automelodi. Teraz belgijski Luminance, za sprawą albumu Crystal Magic, dołącza do mistrzów krystalicznego tonu syntezatorowej modulacji. Jako pierwszego posłuchajmy utworu „Some of Us”:

Bardzo dobrze też, że płyta ta ukazała się jako kolejne wydawnictwo w wytwórni Objet Trouvé, kładącej szczególny i świadomie artystyczny nacisk na wizualną reprezentację muzyki. Płyty winylowe wydawane przez Objet Trouvé to prawdziwe dzieła sztuki, a nawet więcej – dzieła „korespondencji sztuk”, w których forma wizualna albumu odpowiada – za każdym razem – jego zawartości.

  • Luminance - Crystal Magic (wersja kolekcjonerska Objet Trouvé nr 8)
  • Luminance - Crystal Magic (wersja kolekcjonerska Objet Trouvé nr 8)

„Nieskończona kartografia syntetycznej muzyki i ciemnych eterycznych światów” – tak duet Luminance określa swój styl, który zawsze bliski był estetyce synth pop. Crystal Magic szczególnie tę bliskość podkreśla, przy czym nie mamy tu do czynienia z próbą wskrzeszenia „noworomatycznej” stylistyki sprzed kilkudziesięciu lat, a z jej współczesną redefinicją. Urzeka tu ona różnorodnością rytmiczną, choć żywiołem Crystal Magic są zdecydowanie utwory balladowe. Kończący płytę Crystal Magic utwór „Carousel” może przypominać nagrania Roberta Rentala, posłuchajmy:

Fenomenalna płyta! Jedna z najpiękniejszych, które ukazały się dotąd w 2021 roku.

Album w wersji cyfrowej dostępny na stronie Luminance w serwisie Bandcamp. Standardową wersję winylową oraz dwanaście (!) wersji kolekcjonerskich Crystal Magic można nabyć w oficjalnym sklepie internetowym wytwórni Objet Trouvé – również w serwisie Bandcamp.

Luminance – Facebook / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: