MONOCHROMIA / mitra mitra: Hands Remain

mitra mitra: Hands Remain (LP / digital; Polytechnic Youth; Austria; 17 stycznia 2022)

Rating: 5 out of 5.

Często jeden utwór wystarczy, aby płytę uznać za dobrą i zapamiętać na długo – pod warunkiem, że nie stanie się on zgranym, „tłuczonym” do bólu „przebojem” (co powinno dawać asumpt do sięgnięcia po inne nagrania z danego krążka). Tak jest w przypadku najnowszego longplay’a mitra mitra, który wprost wypełniony jest „killerami”, utworami mogącymi powracać wielokrotnie. Na początek jeden z nich – „Insomnia”:

Na nową płytę LP duetu mitra mitra (Violet Candide i Mahk Rumbae) czekaliśmy od 2018 roku, kiedy to ukazał się długogrający krążek Marionettes. To długo, ale Hands Remain wynagradza to oczekiwanie (z antraktem w postaci znakomitej kolekcji remiksów w wykonaniu mitra mitra – Reconstruction Works) z nawiązką. Album zapowiadała wydana w grudniu ubiegłego roku epka By Your Hand – z niej utwór tytułowy, który znalazł się także na najnowszej płycie:

We wnętrzu Hands Remain znalazło się dwanaście nagrań, które dwójka grających w Austrii muzyków postanowiła utrzymać w jednolitej (niemal monochromatycznej) tonacji. Wyznaczają ten koloryt: skwierczące analogowe syntezatory, mocny rytm i chłodny żeński wokal Violet, niejako skrywający emocje pod beznamiętną melorecytacją. Wspomniany „mocny rytm” nie niweczy nastrojowości tej płyty, wspomniana bowiem zrytmizowana moc jest subtelna i niejako pozbawiona ekspozycji. Z tych, w odpowiednich proporcjach ujętych, elementów powstało swoiste arcydzieło muzycznej monochromii w gatunku minimal synth. W finale „Gappy Spheres”, utwór z niemal synth popową lekkością zamykający płytę:

Album dostępny w wersji fizycznej (płyta winylowa) w wytwórni Polytechnic Youth oraz w wersji cyfrowej na stronie mitra mitra w serwisie Bandcamp.

mitra mitra – Facebook / Bandcamp / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: