MELODYJNA LEKKOŚĆ STRACHU / Boy Harsher: The Runner (Original Soundtrack)

Boy Harsher: The Runner (Original Soundtrack); LP / CD / MC / digital; Nude Club Records; Stany Zjednoczone; 21 stycznia 2022)

Rating: 5 out of 5.

Zapowiadany, oczekiwany, jest! The Runner (Original Soundtrack) – najnowszy longplay Boy Harsher.

Trzeci w dyskografii duetu z Massachusetts długogrający krążek jest właściwie ścieżką dźwiękową do nakręconego przez Boy Harsher filmu The Runner, który swoją kinową premierę miał kilka dni wcześniej (w sieci ukazał się 16 stycznia). Utrzymany w stylu bliskim kinu „Giallo” czterdziestominutowy horror The Runner odznacza się podobnymi właściwościami jak filmy Dario Argento – jego bardzo dobrą ścieżkę dźwiękową można potraktować jako odrębną jakość; na potrzeby tej recenzji nie słuchajmy więc muzyki patrząc na obraz. Nie jest to jednak do końca możliwe – Boy Harsher stworzyli znakomitą muzykę filmową, skorelowaną z rytmem ruchomych kadrów i zarazem wprowadzającą nową jakość do silnie zrytmizowanej, tanecznej estetyki znanej chociażby z albumu Careful (2019). Jakby tego było nie dość, teledysk do utworu „Machina” wzmacnia dodatkowo nastrój filmu The Runner, subtelnie (oczywiście jak na miarę „Giallo”) się z nim łącząc.

We wnętrzu albumu The Runner znalazło się osiem utworów, z czego cztery („Tower”, „The Ride Home”, „Untitled (Piano)” i „I Understand”) reprezentują ciemny żywioł tej płyty (mogąc też być uznane wprost za „muzykę filmową”), zaś pozostałe cztery („Give Me a Reason”, „Autonomy”, „Escape” i „Machina”) to już „klasyczne” brzmienie Boy Harsher, ale… W dużo lżejszej, jeszcze bardziej melodyjnej (a nawet synth popowej) odsłonie. Prym wiedzie tu utwór „Autonomy”, zaś swoistym łącznikiem między nastrojami jest „Give Me a Reason”. 

Sumując – The Runner to znakomity album, symetryczny i spoisty. Ciekawostką związaną z jego promocją jest możliwość zakupu syntezatora „The Runner” – instrumentu odpowiedzialnego, w znacznej mierze, za spektrum brzmieniowe albumu.

The Runner (Original Soundtrack) ukazał się w trzech wersjach fizycznych: jako kilka odmian płyty winylowej (nakład wyczerpany), CD i kaseta magnetofonowa. Wydawnictwo to jest dostępne w oficjalnym sklepie Boy Harsher oraz na stronie duetu w serwisie Bandcamp (tam znajduje się również w wersji cyfrowej). 

Listen on Apple Music

Boy Harsher – oficjalna strona / Facebook / Instagram / Twitter / YouTube / Bandcamp / Spotify

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: