ZIMNA FALA 1930 / Sine Silex: Schachmatt

Sine Silex: Schachmatt (LP; Werkstatt Recordings; Grecja / Szwajcaria; 27 listopada 2016)

Sine Silex - Schachmatt (LP; 2016)

Sine Silex to nowa kolaboracja Kriistal Ann, tym razem z muzykiem tria Factice Factory. Duet proponuje muzykę odnoszącą się nastrojem do lat trzydziestych ubiegłego wieku – pojawiają się tu więc poetyckie natchnienia i czarno-białe kino, a wszystko to po francusku. Tę nastrojowość połączono z chłodną minimalistyczną elektroniką przypominającą nagrania innego projektu Kryształowej Anny, Paradox Obscur. Co z tego wyszło? Czy pierwsza chyba w historii nowoczesnej odmiany cold wave próba połączenia jej z wintażem „międzywojnia” jest udana? Patrząc na popularność tej płyty – jak najbardziej.

Longplay Schachmatt (tytułu tego nie uważam za nazbyt udany…) to dziesięć utworów rozpisanych na melancholijny kobiecy wokal i głos męski, którego użyczył tu Chroma Carbon, ze wspomnianej grupy Factice Factory. Inklinacje Kriistal Ann do wyrażania poezji za pomocą śpiewu doszły na tym krążku w pełni do głosu – może nawet o krok za daleko. Cold wave to emocjonalna powściągliwość i uczuciowy chłód, a więc walory których – niestety – brak (w odpowiedniej dawce) we wnętrzu Schachmatt.

Sine Silex - Schachmatt (kaseta magnetofonowa)
Wszystkie wydania albumu przygotowano bardzo starannie – na zdjęciu kaseta magnetofonowa (źródło: synthesizer.bandcamp.com)

Dość monotonny w wyrazie jest także wydźwięk całości albumu – nastrojowych ballad nie kontrapunktują tu (jak chociażby w przypadku nagrań Paradox Obscur) utwory o nieco „żywszym” tonie (wyjątkami są doskonałe fragmenty Schachmatt: „Operative” i „Modeliste”). Dlaczego? Być może z tego względu, że Sine Silex wpisują (dzięki instrumentalizacji) ów „żywy ton” w samo sedno poetyki ballady. Jest to odkrywcze i nowe, lecz nie na tyle wyraziste, aby urzekać. Przy okazji warto jednak zaznaczyć – album brzmi znakomicie! Uwielbiam płyty zawierające muzykę głęboką i ascetyczną zarazem.

Schachmatt uwielbiam zaś za finalny akcent – posłuchajcie „L’Embrun”…

Szymon Gołąb

Album w wersjach fizycznych (CD i kaseta magnetofonowa) oraz cyfrowej do nabycia na stronie wytwórni Werkstatt Recordings w serwisie Bandcamp.

Sine Silex – Facebook / SoundCloud

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: