PRZED PREMIERĄ / Wavecore 5

V/A: Wavecore 5 (kompilacja; Anywave; Francja; 13 czerwca 2016)

Wavecore 5 (kompilacja; 2016)

Pora na zwiastun piątego już zestawienia z serii Wavecore Compilations, która ukazuje się od 2013 roku nakładem paryskiej wytwórni Anywave. Kompilacje te wyróżniają się budowaniem nastroju przez zestawienie wykonawców znanych z debiutującymi oraz łączeniem brzmień charakterystycznych dla nowoczesnej odmiany cold wave (zazwyczaj w jej syntezatorowej odmianie) z awangardą. Wavecore Compilations to więc przedsięwzięcie mające odkrywać nową muzykę, jednocześnie interesująco ją prezentując. Zeszłoroczna edycja kompilacji była znakomita – a jak brzmi Wavecore 5 na kilka dni przed oficjalną premierą?

Wavecore 5 (CD)
Wavecore 5 (płyta CD / źródło: Facebook)

W zestawieniu rozpoczynanym przez nagranie znanego już czytelnikom tej strony projektu Sphyxion znalazło się szesnaście utworów, w tym oczekiwane długo nowości od: Spatial Relation (doskonale minimalistyczna kompozycja „Mental Radio”), Fléau, czy Froe Char (mistycyzująco-taneczna „To Feed an Infection”) – i ten właśnie utwór (ależbym przy nim tańczył!) jest sednem zróżnicowanego nastroju Wavecore 5. Na uwagę zasługują jednak przede wszystkim nagrania zespołów, z którymi – prawdopodobnie – polski słuchacz spotyka się pierwszy raz. Oto chociażby Les Hôpitaux z Francji:

Świetne, prawda? Dalej jest tylko lepiej. Z potencjalnie mniej znanych zakątków kompilacji faworyzuję projekty: Imavizion Direq (Kanada), Our Fortress („killer” płyty z Francji), Bring Her (Stany Zjednoczone), EDH (Francja), mnttab (Australia), Die Ufer (Francja), czy wreszcie zxz z Ukrainy. W sieci udostępniono dotąd jedynie trzy kompozycje z Wavecore 5, ale – wierzcie mi – warto czekać na całość!

Dlaczego warto? Kompilacja w świadomie nastrojowej formie ukazuje subtelne przemiany, które właśnie zachodzą na scenie chłodnej elektroniki – i pod tym względem jest wydawnictwem prekursorskim, mogącym spodobać się nie tylko didżejom i prezenterom radiowym.

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (płyta CD o limitowanym nakładzie 180 egzemplarzy) i cyfrowej do nabycia (pre-order) na stronie wytwórni Anywave w serwisie Bandcamp.

Anywave – Facebook

Wavecore Compilations – Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: