NOC CZERWCOWA / Xeno & Oaklander: Topiary

Xeno & Oaklander: Topiary (LP; Ghostly International; Stany Zjednoczone; 3 czerwca 2016)

Xeno & Oaklander - Topiary (LP; 2016)

Jeśli tęsknicie za subtelnym i kameralnym nastrojem melodyjnych utworów Cocteau Twins (a zarazem nie macie nic przeciwko temu, aby w rytm muzyki można było tańczyć) to ta płyta na pewno wam się spodoba. Nowojorski duet Liz Wendelbo i Sean McBride wydał album piękny i inny od tego, co zazwyczaj spotyka się na nowej scenie minimal / synth wave.

Xeno & Oaklander
Xeno & Oaklander (źródło: xenoandoaklander.com)

Inność ta jest niemal całkowitym porzuceniem przez muzyków brzmień określanych jako „chłodne”. We wnętrzu Topiary nie znajdziemy elementu „cold wave” (w obiegowym ujęciu jego znaczenia), w zamian zaś otrzymując rodzaj spotęgowanej muzycznej głębi odczuwania. Zimne harmonie dookolnego świata poruszają wyobraźnię dużo bardziej, niż konwencjonalnie „zimne” brzmienia – i po tę pierwszą jakość sięga ta pełna uroku oraz poezji płyta. Czyni to niczym niegdyś nagrania Cocteau Twins, a więc nieco paradoksalnie – jej podstawowym żywiołem jest bowiem delikatny i ciepły kobiecy głos. Liz śpiewa na Topiary cudownie, Sean milczy natomiast konsekwentnie (to pierwszy album Xeno & Oaklander bez wokalnego dwugłosu).

Xeno & Oaklander - studio nagrań
Studio nagrań Xeno & Oaklander – tu powstała tajemnica brzmienia albumu Topiary (źródło: Facebook)

Wspomniałem o poezji. We wnętrzu Topiary przywołuje ona korespondencję pomiędzy ludzkimi uczuciami, a doznawaniem świata natury. Tak przeżywali istotne momenty życia chociażby bohaterowie literackich opowieści Iwana Bunina, czy Jarosława Iwaszkiewicza (przeczytajcie jego „Noc czerwcową”!). Naditerpretacja? W żadnym wypadku. Oto fragment tekstu do utworu „Palms” (nie przełożę go z oryginału; egoizm literackich celebrytów z politycznego nadania zniweczył dziś poetycki walor polszczyzny. Słowa brzmią sztucznie i konwencjonalnie – nie dotykają uczuć, a ich muzykę zamieniono na dupapolo):

„The palms at night move in the light
The moon is blue
Strobes of delight
Symphony by the sea
Timpanies and mythology
The ships at night sail in the dark
The clouds glide through a ray of light
Symphony by the sea
Timpanies and mythology”

Topiary to ponad pół godziny seansu z muzyczną poezją, który podzielono na dziewięć odsłon (w tym kilka instrumentalnych, na czele z plemienno-syntezatorowym brzmieniem „Chevron”) Faworyzuję wszystkie utwory z tej wspaniałej płyty!

Szymon Gołąb

Album w wersjach fizycznych (winyl i CD) i w wersji cyfrowej do nabycia w sklepie internetowym wytwórni Ghostly International (tam można także wysłuchać wszystkich utworów we fragmentach). Jest także dostępny w serwisach streamingowych Spotify i iTunes.

Xeno & Oaklander – oficjalna strona / Facebook / Tumblr / Twitter

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: