NOWA FALA / Mary: Mary

Mary: Mary (LP; Kanada; 15 stycznia 2017)

Mary - Mary (LP; 2017)

„Jak zagrać miłość?” – tak właściwie powinna być zatytułowana recenzja debiutanckiego lonplay’a Mary. „Zagrać miłość” potrafili muzycy z kręgu new wave mniej więcej do końca lat osiemdziesiątych; współczesne utwory bywają dobre (niekiedy nawet piękne), jednak brak im tej wrażliwości, czy też liryzmu nowej fali sprzed lat – cech sprawiających, że słuchacz może obcować z czymś więcej niż dźwięki muzyki, iż ma do czynienia z ekspresją uczuć zawartą w sztuce. Dlatego lubię sięgać po klasykę, nawet tę całkowicie zapomnianą – bo kto dziś pamięta chociażby grupę We Are Going To Eat You?

Czas otworzyć drzwi do takiej właśnie płyty – pełnej wrażliwości, nostalgicznego piękna i poezji. Mary gra obecnie nową falę „po staremu” i w najlepszej postaci. Oto jak ją zapowiada:

Datę pojawiającą się w filmie zwiastującym debiut LP kanadyjskiego projektu Mary (15 stycznia) przyjmijmy za czas wydania tej płyty, mimo iż w serwisie Bandcamp znaleźć można termin o przeszło miesiąc wcześniejszy. Nie jest to jedyna zagadka tego albumu, jak tego, kto go nagrał. Czy imię i nazwisko twórcy projektu (Kuba Rygal) sugeruje jego polskie pochodzenie? Nie wiem. Wystarczy, że obcujemy ze znakomitą muzyką.

Mary - Mary (LP; 2017)
Mary – Mary (kaseta magnetofonowa / źródło: Bandcamp)

Osiem utworów składających się na album to udana mikstura post punka z niemal wszystkimi odcieniami brzmień spod znaku „wave”. Mikstura pełna ekspresji wyzwolonej przez kontrast – co też przypomina metodę nowej fali lat osiemdziesiątych, znaną chociażby z nagrań Eyless in Gaza (do którego to zespołu najbliżej brzmieniom Mary). Taka właśnie, urzekająca różnica oddziela i łączy zarazem utwory „Open” i „Wont You Please”:

Płyta jest też dobrze nagrana – nie spłaszczono zawartego w jej wnętrzu potencjału „gaze”, który znowuż może przywodzić na myśl brzmienia Veil Of Light. Zostawmy jednak porównania. Dlaczego wciąż czekam, aby po raz kolejny odtworzyć tę płytę? Czy rzeczywiście zagrano tu miłość?

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (kaseta magnetofonowa) i cyfrowej dostępny jest na stronie zespołu w serwisie Bandcamp.

Mary – Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: