SYNTETYCZNA ŻABA / Synthétique: A French Synthwave Compilation 1982 – 2016

Synthétique: A French Synthwave Compilation 1982 – 2016 (kompilacja; Peripheral Minimal; Wielka Brytania; 10 stycznia 2017)

Synthétique: A French Synthwave Compilation 1982-2016 (kompilacja; 2017)

Brytyjska wytwórnia wydała składankę z francuskim synthem… To złośliwość? Nie tym razem – starannie przygotowanej kompilacji Synthétique słucha się z wielką przyjemnością, co nie wyklucza też wyraźnej funkcji edukacyjnej spełnianej przez to wydawnictwo. Co znajdziemy na tym krążku?

Wybór utworów skoncentrował się, co podpowiada już tytuł płyty, na różnorodnych odcieniach synthwave – a więc gatunku rdzennie związanego właśnie z Francją. Wyróżniają go: minimalizm, melodyjność i rytmiczność – osiągnięte (w większości) za pomocą analogowych syntezatorów i nieco eterycznej (vide Peine Perdue chociażby) warstwy wokalnej. To wszystko, a ile frajdy!

Czternaście kompozycji zamieszczonych na Synthétique obejmuje dwa okresy francuskiego synthu – historię (lata osiemdziesiąte XX wieku) i teraźniejszość (liczoną od roku 2011). Trzeba przyznać, że wybór wykonawców jest tu znakomity i potrafi zaskoczyć odkrywczością. Z pierwszego okresu znam wyłącznie nagrania Phillippe’a Laurenta i Adn’ Ckrystall, w drugim zaś zabrakło mi jedynie utworów Position Parallèle i La Main – każdemu jednak brak czegoś w tym życiu… Jest tu za to mój ulubiony francuski projekt minimal wave Love in Cage oraz jeden z „ojców” synthu w tym kraju – Philippe Laurent.

Synthétique: A French Synthwave Compilation 1982-2016 (kompilacja; 2017)
Synthétique: A French Synthwave Compilation 1982-2016 (płyta CD / źródło: Bandcamp)

Podejście Peripheral Minimal do wydawanej muzyki jest bardzo skrupulatne – więc także tworząc zawartość Synthétique sięgnięto w większości do nagrań niepublikowanych, pieczołowicie je rekonstruując.

Doskonała kompilacja. W całości.

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (płyta CD) i cyfrowej do nabycia na stronie Peripheral Minimal w serwisie Bandcamp. CD dostępne również w sklepie internetowym tego wydawcy.

Peripheral Minimal – Facebook

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: