MUZYKA PÓŁNOCNEGO WIATRU / Faten Kanaan: A Mythology of Circles

Faten Kanaan: A Mythology of Circles (LP / CD / digital; Fire Records; Stany Zjednoczone; 13 listopada 2020)

Dla tej płyty odwróćmy kolejność: najpierw więc pojawią się muzyka i obraz, potem słowo. Album A Mythology of Circles zapowiadał, już na początku września, singiel i teledysk „The North Wind”. Posłuchajcie i popatrzcie:

A Mythology of Circles to czwarta długogrająca płyta Faten Kanaan, artystki pochodzącej z Bliskiego Wschodu, a tworzącej obecnie w Nowym Jorku. Zakorzenienie tego albumu w kręgach tematyki mitologicznej, czy wręcz religijnej, wystawia go na swoiste niebezpieczeństwo niezrozumienia – współczesnemu człowiekowi często brak intelektualnych i duchowych „kluczy” do refleksji nad treściami wzniosłymi, odwołującymi się do sfery niewidzialnej i odwiecznej. Spróbujcie odtworzyć A Mythology of Circles dziecku – będzie zasłuchane; w przypadku słuchacza dorosłego (zwłaszcza „recenzenta” czy „dziennikarza muzycznego”) sprawa nie będzie już tak prosta – może bowiem wypuścić elaborat, w którym dwie linijki poświęcone będą muzyce, a całą obszerną resztę zajmie wywód na tematy polityczne. Z podobnym rozminięciem spotkałem się niedawno w polskiej blogosferze przy okazji podążania za oddźwiękami innej pięknej płyty – Acts of Rebellion Eli Minus. A Mythology of Circles należy więc przed wszystkim słuchać, w drugim rzędzie dopiero „filozofować” na temat tej muzyki. Najczęściej powracam do tematu „The Archer” – posłuchajmy:

Znamienne, że nowy album Faten Kanaan jest płytą w całości instrumentalną, jeśli pominąć elektroniczne efekty VST markujące śpiew chóralny w jednym z utworów. Są tu też liczne odniesienia do klasycznych form wykonawczych – jak chociażby motetu i madrygału, podpowiadanych tytułami kilku nagrań. Prowadzone wyobraźnią nowojorskiej artystki syntezatorowe arboretum dąży zaś do bycia arboretum naturalnym, lecz dąży przewrotnie – nie naśladując wprost dźwięków natury, lecz zbliżając się do brzmienia instrumentów tradycyjnych, przez charakter tworzyw z jaki są wykonane – bliższych naturze. Tak można odczytać intencje zawarte w formie tej wspaniałej płyty. Oto kolejny z moich ulubionych motywów – „Birds of Myrrh”:

A Mythology of Circles to (nomen omen) cykliczność muzyczna, która istnieje na tej płycie w pełnej łączności z cyklicznością metafizyczną – i wyraża nadzieję na powrót i odrodzenie. Opisane efekty oddziaływania na słuchacza, w przypadku najnowszej płyty Faten Kanaan byłyby o wiele uboższe bez znakomitej realizacji nagrań oraz ich masteringu – to ostatnie zadanie po mistrzowsku wykonała Heba Kadry.

Faten Kanaan – oficjalna strona / Facebook / Instagram / Bandcamp

Płyta dostępna w wersjach fizycznych (LP i CD) oraz w wersji cyfrowej na stronie Faten Kanaan w serwisie Bandcamp. Wersje fizyczne (w tym płyta winylowa w limitowanej barwionej edycji) są do nabycia także w sklepie internetowym Fire Records.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: