KOLOROWA FALA / Bad News From Cosmos: Minn Sjó

Bad News From Cosmos: Minn Sjó (LP; Anywave Records; Ukraina; 29 listopada 2016)

Bad News From Cosmos - Minn Sjó (LP; 2016)

Wszystko ma swój kres, zimna fala też. Ci spośród zwolenników gatunku w jego nowoczesnej odmianie, którzy narzekają na pewną powtarzalność (czy nawet schematyczność) nagrań spod znaku cold wave mogą mieć powody do zmiany zdania. „Światło w tunelu”, zgodnie ze starą zasadą ex oriente lux, pochodzi ze Wschodu – a jest nim fuzja zimnego grania z dość mało znanym (przynajmniej w Polsce) gatunkiem o wdzięcznej nazwie „bedroom pop”. Sednem tej twórczej fuzji są właśnie nagrania ukraińskiego duetu Bad News From Cosmos.

Bad News From Cosmos
Bad News From Cosmos (źródło: VKontakte)

Nawet pobieżne wsłuchiwanie się w utwory opatrzone hasztagiem „#coldwave” publikowane w streamie VKontakte (wschodnioeuropejski i znacznie poręczniejszy w użyciu odpowiednik Facebooka) pokazuje, jak bardzo „zimnofalowcy” z tej części świata pragną brzmień o subtelniejszym wyrazie, bogatszych aranżacyjnie i zdecydowanie bliższych estetyce muzycznego „chilloutu” (wspomniana już chociażby na tej stronie wytwórnia Hjördis Britt-Åström zawiera w swoim katalogu taką właśnie muzykę). Czego spodziewać się po tym „kresie zimnej fali”?

Bad News From Cosmos
Bad News From Cosmos (źródło: Bandcamp)

Nurt ma, z grubsza ujmując, dwie odmiany: pierwsza czerpie sporo ze stylizacji na lata osiemdziesiąte i jest bliska syntezatorowemu wintażowi retro wave; druga zaś brzmi zdecydowanie bardziej tajemniczo, „otchłannie” (choć, podobnie jak pierwsza, wciąż jest muzyką do tańca) – i jako taka zbliża się nieco do stylu nagrań Grimes. Drugi z żywiołów tej nienazwanej jeszcze zimnej herezji to właśnie świat muzyki Bad News From Cosmos.

Bad News From Cosmos
Bad News From Cosmos (źródło: VKontakte)

Nurt jest na tyle wpływowy (jak zresztą wiele faktów artystycznych pochodzących ze Wschodu), że płytę Ukraińców wydała znacząca francuska wytwórnia Anywave (w jej katalogu znajdują się chociażby nagrania Schonwald), opatrując ten longplay o ładnym tytule Minn Sjó równie ładną okładką (czy to pod wpływem „muzycznego malarstwa” Dominiki Daszewskiej zacząłem zwracać dużą uwagę na aspekt wizualny wydawanych płyt?). Co w środku?

Bad News From Cosmos: Minn Sjó (projekt okładki: Myriam Barchechat)
Bad News From Cosmos: Minn Sjó (projekt okładki: Myriam Barchechat / źródło: Bandcamp)

Ładne piosenki. Bardzo kolorowe. Niekiedy słodkie, innym razem lodowate. Na Minn Sjó jest jedenaście takich właśnie piosenek, których wspólnymi wyróżnikami są: nieco „oddalony” żeński wokal, ascetyczne partie basu i (dla kontrastu) wielobarwny synth.

Ta muzyka potrafi cieszyć, choć fani She Past Away będą zniesmaczeni. Szczególnie często powracam do trzech nagrań z Minn Sjó: „Dear Sarah / Vacuum Times”, „Kosmadomamama” i „Remember / Not To Wake Up”.

Szymon Gołąb

Album w wersji fizycznej (CD w dwóch odmianach kolorystycznych) oraz w wersji cyfrowej do nabycia na stronie wytwórni Anywave w serwisie Bandcamp.

Bad News From Cosmos – Facebook / VKontakte / SoundCloud / Bandcamp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

Start a Blog at WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: